Copyright 2024 - Custom text here
ukbinaryoptions.net/Finpari Bonus Codes

O biegach na orientację

Bieg na orientacje polega na pokonywaniu w jak najkrótszym czasie trasy biegu wyznaczonej

w terenie punktami kontrolnymi. W czasie biegu zawodnik korzysta z mapy, kompasu i opisów punktów kontrolnych. Trasa biegu miedzy punktami kontrolnymi jest dowolna i właściwie jej wybór oraz przygotowanie kondycyjno-techniczne decyduje o wyniku i uzyskaniu miejsca. Potwierdzenia punktów kontrolnych zawodnik dokonuje na karcie startowej lub w systemie elektronicznym poprzez chip.

Biegi na orientację to jedyna znana nam forma sportu i rekreacji łącząca w sobie ruch na świeżym powietrzu w postaci tak popularnego ostatnio biegania, naukę logicznego myślenia, orientacji przestrzennej oraz umiejętności analizy własnych poczynań i szybkiej korekty popełnianych błędów. Wszystko to odbywa się dodatkowo w atmosferze wyjątkowej edukacji ekologicznej, na wyjątkowym obiekcie sportowym jakim jest las.

                W roku 2012 obchodzić będziemy rocznicę 115 lat od rozegrania w norweskim Bergen pierwszych zawodów na orientację. Zaczęło się od zawodów narciarskich, jednak w krótkim czasie orientacja zaczęła funkcjonować również jako sport letni. Dziś zawody na orientację rozgrywane są

w różnych formach: biegowej, rowerowej, kajakowej, motorowej, narciarskiej, podwodnej oraz lotniczej. Obecnie Międzynarodowy Związek Orientacji Sportowej - International Orienteering Federation – będąc członkiem MKOL, zrzesza 69 krajów na wszystkich kontynentach, a w Skandynawii sport ten uważany jest za sport narodowy i uprawia go ponad milion Skandynawów w wieku od 8 do ponad 90 lat. Nie bez powodu również w Skandynawii biegi na orientację są jednym z przedmiotów szkolnych, na równi traktowanym z wychowaniem fizycznym, a w największych tego typu zawodach startuje tam ponad 20 tys. zawodników, czyli porównywalnie z największymi maratonami na świecie.

                Do Polski biegi na orientację trafiły dopiero w latach 60-tych ubiegłego wieku. Stopniowy rozwój dyscypliny sprawił, iż w chwili obecnej zarejestrowanych jest ponad 2000 zawodników profesjonalnie uprawiających tę dyscyplinę (ponad 80 % zawodników to osoby w wieku od 10 do 21 lat), a ponad 8.000 osób uprawia ją na zasadach amatorskich.

Polska, na arenie międzynarodowej największymi sukcesami może się poszczycić przede wszystkim w kategoriach juniorskich i młodzieżowych. W 2011 roku nasza sztafeta męska została Mistrzami Świata Młodzieżowców w bno. Nasi zawodnicy zdobyli również indywidualnie złoty i dwa brązowe medale Mistrzostw Europy Juniorów oraz tytuł mistrzyni i wicemistrza w Szkolnych Mistrzostwach Europy w bno. W roku 2010 polskie juniorki zdobyły srebrny i brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów, a juniorzy przywieźli 2 złote medale Mistrzostw Europy w bno. W sumie w zaledwie ostatnich 4 latach zdobyliśmy ponad 30 medali Mistrzostw Świata i Europy w biegach na orientację i rowerowej jeździe na orientację.

Zobacz znaki graficzne i piktogramy używane na mapach do biegu na orientację

           

            Film o biegach na orientację

 

           Film - relacja z zawodów międzynarodowych Grand Prix Polonia 2015 w Kwidzynie

Site Map

By putting all of your content into nested categories you can give users and search engines access to everything using a menu.

f t g m