Copyright 2021 - Custom text here
ukbinaryoptions.net/Finpari Bonus Codes

PSC 2021 zaliczane do Rankingu Światowego / PSC 2021 classified in the IOF World Ranking

Właśnie dotarła do nas doskonała wiadomość.  Decyzją International Orienteering Federation 1 i 4 etap  PSC 27.08 w  Dzierzgoniu i 29.08 w Malborku zaliczane będą do Rankingu Światowego 2021.

We have just received excellent news!  By the decision of the International Orienteering Federation, the 1st and 4th stage of PSC 2021, to be held on August 27th in Dzierzgon and August 29th in Malbork, will be included in the IOF World Ranking 2021.

Nie dość, że bieg na orientacje po raz pierwszy w historii zagości w Malborku, Dzierzgoniu i Nowym Stawie, to mamy jeszcze nadzieję, że kibice będą mieli okazję na ulicach tych miast obserwować w bezpośredniej walce najlepszych w  Polsce i wielu najlepszych na świecie zawodników specjalizujących się w sprinterskim biegu na orientację. Już nie możemy się doczekać żeby zobaczyć to na własne oczy.

Not only will the orienteering race take place in Malbork, Dzierzgon and Nowy Staw for the first time ever, but – hopefully – orienteering fans will have the opportunity to see the best worlds’ as well as Polish sprinters specialized in orienteering, competing on the streets of these towns. We can't wait to see it with our own eyes!

f t g m