Copyright 2024 - Custom text here
ukbinaryoptions.net/Finpari Bonus Codes

Iga Müller podwójną medalistką Szkolnych Mistrzostw Świata!!!

Takiego sukcesu w kwidzyńskim sporcie szkolnym jeszcze nie było! W pierwszych dniach maja uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 w Kwidzynie i zawodniczka UMKS Kwidzyn została wicemistrzynią i drugą wicemistrzynią Szkolnych Mistrzostw Świata w biegu na orientację (ISF World School Orienteering Championship) w estońskim Otepää. 

Szkolne Mistrzostwa Świata w biegu na orientację rozgrywane są co dwa lata w dwóch kategoriach wiekowych W1 i M1 (dziewczęta i chłopcy szkół średnich i gimnazjów w wieku wyłącznie 16-18 lat) z podziałem na reprezentacje zawodników z jednej szkoły (school) i reprezentacje narodowe złożone z zawodników z różnych szkół (selected) oraz z tym samym podziałem w kategoriach W2 i M2 (dziewczęta i chłopcy szkół podstawowych w wieku wyłącznie 14-15 lat). Zawodnicy ci rywalizują w dwóch biegach na dystansie klasycznym i w biegu średniodystansowym. Po rywalizacji 4 lata temu w tureckiej Antalai i 2 lata temu we włoskim Palermo na Sycylii, tym razem rywalizacja przeniosła się na północ Europy do Estonii.

W stawce prawie 800 zawodników z 23 krajów i 5 kontynentów, pierwszy raz w historii w zawodach tej rangi, uczestniczyło 5 zawodników kwidzyńskich szkół startujących w reprezentacji narodowej: Iga Müller w kat. W2 selected i Wiktor Müller w M2 selected (oboje Szkoła Podstawowa nr 4), Hanna Perfikowska (W2 selected – Społeczna Szkoła Podstawowa) oraz Natalia Pudlis w W1 selected i Rafał Gąsior w M1 selected (oboje II Liceum Ogólnokształcące).

W bardzo trudnych, podmokłych i morenowych, estońskich lasach fantastycznie spisała się Iga Müller zdobywając najpierw brązowy medal Mistrzostw Świata na dystansie klasycznym, a dwa dni później tytuł szkolnej wicemistrzyni świata!!!

W środę 1 maja, podczas biegu mistrzowskiego na dystansie klasycznym trasy poprowadzone były w bardziej górzystej części terenu wokół ośrodka przygotowań olimpijskich, gdzie między innymi rozgrywane są corocznie zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich. Iga doskonale wytrzymała trudy tego biegu i ukończyła go z czasem 31’09’’. Nasza zawodniczka przez długi czas była liderką w swojej kategorii, jednak wyprzedziły ją dwie zawodniczki startujące z jednymi z ostatnich numerów startowych. Ostatecznie w biegu tym z czasem 30’12’’ zwyciężyła belgijka Tille de Smul, a srebro z czasem 31’03” wywalczyła reprezentantka Estonii Maria Eller. Tak więc do srebra zabrakło naszej zawodniczce zaledwie 6, a do złota 51 sekund. Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się również dwaj pozostali zawodnicy reprezentujący nasze szkoły podstawowe. Hanna Perfikowska i Wiktor Müller popełnili jednak kilka drobnych błędów, co w rywalizacji na poziomie Mistrzostw Świata wyrzuciło ich od razu odpowiednio na 17 i 40 miejsce. Jeszcze większą szkołę orientacji sportowej dostali Natalia Pudlis i Rafał Gąsior, którym rywalizować przyszło z uczniami gimnazjów ze Szwecji, Francji, Hiszpanii, Estonii czy Nowej Zelandii, w których funkcjonują klasy o profilu bieg na orientację, a ich zajęcia i treningi organizowane są w terenach o poziomie trudności nieosiągalnym na co dzień dla naszych zawodników. W tej rywalizacji Natalia zajęła 72, a Rafał 52 miejsce.

Dwa dni później 3 maja rozegrany został bieg średniodystansowy, który charakteryzuje się trasami z krótszymi i bardziej technicznymi przebiegami pomiędzy punktami. I tym razem fantastycznie zaprezentowała się Iga Müller, która przez całą trasę na sekundy zmieniała się na prowadzeniu z reprezentantką gospodarzy Brigitte Panker. Tak naprawdę rywalizacja w tej kategorii rozstrzygnęła się na 3 punkty kontrolne od końca, gdzie dziewczyny wybrały różne warianty pokonania odcinka i estonka uzyskała o 18 sekund lepszy czas na tym przebiegu. Ostatecznie Iga, mimo iż na ostatnich 2 punktach kontrolnych bardzo szybkim biegiem odrobiła do rywalki dokładnie 18 sekund, uzyskała czas 15’36’’ i wywalczyła tytuł szkolnej wicemistrzyni świata, przegrywając złoty medal o zaledwie 6 sekund. Trzecia w tej rywalizacji okazała się Hiszpanka Judit Ravell, tracąc jednak do naszej srebrnej medalistki minutę i 31 sekund. Tego dnia szansę na medal miała również Hanna Perfikowska, jednak na 2 punkcie kontrolnym popełniła błąd, który kosztował ją aż 9 minut i mimo bardzo dobrego biegu na pozostałych odcinkach zajęła 35 miejsce, tracąc do brązowego medalu 8 i pół minuty.

Bardzo szybki bieg miał również Wiktor Müller. Popełnił jednak 2 błędy techniczne po 3 minuty i w sumie stracił do medalu ponad 9 minut zajmując 39 miejsce. Dużo lepszy bieg zaliczyli również Rafał Gąsior i Natalia Pudlis, którzy tym razem ze stratą niecałych 9 i 11 minut do medalu uplasowali się na miejscach 45 i 67 miejsce.

Oprócz rywalizacji indywidualnej toczyła się równolegle zacięta walka w klasyfikacji drużynowej, w której sumowane były czasy 3 najlepszych z 5 zawodników i zawodniczek tworzących drużynę w danej kategorii. Najwyżej z polskich reprezentacji sklasyfikowana została drużyna w kategorii W2 Selected, w której startowały m.in. nasze dwie liderki Iga Müller i Hanna Perfikowska. Po pierwszym biegu nasze dziewczyny zajmowały 3 miejsce ze stratą 1 minuty i 1 sekundy do prowadzącej reprezentacji Estonii oraz 36 sekund do drugich Hiszpanek. Za nami jednak ze stratą 1 minuty i 12 sekund były Łotyszki. Za tą czwórką była już wyraźna przerwa. Po drugim biegu Łotyszki zdołały jednak zespołowo uzyskać lepszy czas od naszych zawodniczek i to one cieszyły się z brązowego medalu, a Hiszpanki odrobiły stratę do Estonek i zastały mistrzyniami świata.

f t g m