Klubowe Mistrzostwa Polski w biegu na orientację – UMKS Kwidzyn obronił I ligę

W wyjątkowo szybkim tempie rozgrywane są kolejne imprezy mistrzowskie w biegu na orientację w Polsce .Tym razem w weekend przeprowadzona została ostatnia runda Klubowych Mistrzostw Polski.

27 osobowa reprezentacja UMKS najpierw, w piątek 18 września walczyła na malowniczych trasach biegu sprinterskiego wokół  Zamku Książ w Wałbrzychu, a w sobotę i niedzielę 19 i 20 września na karkonoskich wzgórzach w Bystrzycy  Górnej i Zagórza Śląskiego koło Świdnicy.

W zawodach wzięło udział ponad 600 zawodników z całej Polski, podzielonych  ze względów epidemiologicznych na 6 równoległych eventów w różnych kategoriach wiekowych.

Po I rundzie KMP rozegranej 2 tygodnie wcześniej na Mazowszu, UMKS zajmował wysokie 7 miejsce gwarantujące status pierwszoligowca , ale za plecami naszego klubu było przynajmniej kilka klubów z aspiracjami do awansu do grona 8 najsilniejszych klubów w Polsce stanowiących I ligę Polskiego Związku Orientacji Sportowej.

W sprincie swoją bardzo wysoką pozycję w rankingu ogólnopolskim potwierdzili wszyscy nasi liderzy. Ze zlotem z Zamku Książ po raz kolejny wyjechał nasz weteran Edward Pokora wygrywając w kategorii M75. Srebrne medale z kolei zawisły na szyi Hanny Perfikowskiej (K16),  Mai Roszak (K45) oraz Wiktora Müllera (M16), a brązowy wywalczyła Iga Müller (K16). Warto też wspomnieć o bardzo dobrym występie naszego trenera Przemysława Jędrasa w kat. M35 i startującej w kategorii K12 Katarzynie Szafarewicz ,na co dzień biegającej jeszcze w kategorii 10-cio latek, którzy wywalczyli odpowiednio 4 i 5 miejsce.

Następnego dnia rywalizacja przeniosła się na wzgórza wokół Bystrzycy Górnej. Mimo, że tego dnia dorobek medalowy UMKS Kwidzyn zatrzymał się na dwóch krążkach, to były one jednak w tym najcenniejszym kolorze. Złot na dystansie klasycznym ponownie wywalczył Edward Pokora w kat. M75, a dołączyła do niego nasza świeżo upieczona Mistrzyni Polski juniorek młodszych Iga Müller (K16). Iga potwierdziła w ten sposób, że indywidualne Mistrzostwo Polski w klasyku zdobyte tydzień wcześniej nie było dziełem przypadku. Oprócz naszych medalistów na wysokich, punktujących miejscach znaleźli się Katarzyna Szafarewicz (K12), Patrycja Pabian (K40), Maja Roszak (K45) i Piotr From (M35).

Ostatnim akcentem tegorocznych Klubowych Mistrzostw Polski były biegi sztafetowe rozegrane na skalistych wzgórzach wokół Jeziora Bystrzyckiego w Zagórzu Śląskim. Tym razem najlepiej poradziła sobie nasza najmłodsza sztafeta w kategorii  M12 biegająca w składzie Jakub Jędras, Marek Kisłowski i Katarzyna Szafarewicz, którzy ukończyli zawody na 2 miejscu zdobywając srebrne medale KMP. Sukces jest tym większy, że zarówno Kasia jak i Kuba na co dzień biegają w kategorii 10-cio latków, a w Mistrzostwach przyszło im rywalizować z o 2 lata starszymi zawodnikami. Do medalowej puli UMKS w biegu sztafetowym dorzuciły się jeszcze 2 nasze kobiece sztafety. W kategorii K16 sukces z Mistrzostw Polski z przed tygodnia potwierdziły Kinga Rygielska, Hanna Perfikowska i Iga Müller, które zdobyły brązowy medal. To co przed tygodniem było już sukcesem,  teraz jednak pozostawiło niedosyt, ponieważ po bardzo dobrym biegu Hanny Perfikowskiej na drugiej zmianie, Iga z kolei na ostatniej zaliczyła duży błąd na 11 minut na jednym z punktów kontrolnych, co przekreśliło bezpośrednią walkę o zloty medal. Brązowe krążki zawisły też na szyjach naszych najbardziej doświadczonych dziewcząt w kategorii K105 startujących w składzie Maja Roszak, Patrycja Pabian i Katarzyna Kędzior.

W sumie podczas tej ostatniej rundy Klubowych Mistrzostw Polski  nasi zawodnicy wywalczyli 7 medali indywidualnych (3 złote, 3 srebrne i 1 brązowy) oraz 3 medale w biegu sztafetowym, ale co ważniejsze w przypadku tych zawodów, powtórzyli  wywalczone w ubiegłym roku 7 miejsce w klasyfikacji drużynowej, czym potwierdzili swoją pozycję wśród 8 najsilniejszych klubów orientacji sportowej, tworzących w Polsce I ligę. Trzeba też zauważyć, że UMKS jest zdecydowanie najmłodszym klubem pierwszoligowym w Polsce, a praca trenerska skierowana jest przede wszystkim do młodzieży. Nie mamy też jeszcze wychowanków biegających w seniorach jak rywale z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, a mimo to wiele klubów musi się z kwidzynianami liczyć. Wśród dzieci, młodzików i juniorów nasi zawodnicy potwierdzili kolejny raz, że są absolutnie wśród najlepszych w Polsce.

Klasyfikacja generalna Klubowych Mistrzostw Polski

1. Śląsk Wrocław, 2. Orientuś Łódź, 3. UNTS Warszawa, 4. Wawel Kraków, 5. Azymut Pabianice, 6 Azymut 45 Gdynia, 7. UMKS Kwidzyn, 8. Grunwald Poznań

20200918 114314

20200918 123036