UMKS 7 drużyną Klubowych Mistrzostwa Polski 2021

W ostatni weekend września na północnych obrzeżach Szczecina rozegrane zostały jedne z najważniejszych klubowych zawodów sezonu w biegu na orientację – II runda Klubowych Mistrzostw Polski.

Klubowe Mistrzostwa Polski w biegu na orientację rozgrywane są w dwóch rundach i składają się z 6 biegów w kategoriach wiekowych od K10 i M10 (dziewczęta i chłopcy do 10 lat). W pierwszej rundzie zawodnicy biegają dystans sprinterski, dystans klasyczny i sztafety klubowe 3-zmianowe, W drugiej natomiast sprint nocny, bieg średniodystansowy i sztafety klubowe 7-osobowe, tzw. sztafety pokoleń, w których startuje siedmioro zawodników z różnych kategorii wiekowych, w tym co najmniej 2 kobiety.

Podczas pierwszego dnia rywalizacji na piątkowej trasie sprinterskiego biegu nocnego klasą dla siebie była nasza reprezentantka Polski Iga Müller w kategorii K16 i nasz najbardziej doświadczony zawodnik, startujący w kategorii M75 Edward Pokora, którzy wygrali swoje kategorie zdobywając złote medale Mistrzostw. Kolekcję medalową tego dnia zdobywając 2 miejsca i srebrne medale uzupełnili: Maja Roszak w kat. K45, nasz potrójny medalista Pucharu Najmłodszych Jakub Jędras w kat. M10 i trener zawodników UMKS Przemysław Jędras w kat. M40. 5 medali oraz 8 miejsc zawodników kwidzyńskich w pierwszych ósemkach swoich kategorii w znaczący sposób przybliżyło UMKS do obrony miejsca wśród 8 najlepszych klubów w Polsce stanowiących I ligę Polskiego Związku Orientacji Sportowej.

Drugiego dnia w sobotę do południa zawodnicy rywalizowali na średnim dystansie przygotowanym na terenach Puszczy Wkrzańskiej. Tego dnia kwidzynianie wzbogacili swoje konto medalowe o kolejne trzy medale. Tym razem o złoto postarali się medaliści ze sprintu Jakub Jędras w M10 i Edward Pokora w M75, którzy tym samym przypieczętowali też swój sukces na innym polu, zapewniając sobie w praktyce zwycięstwo w klasyfikacji generalnej rankingu Ogólnopolskiego za 2021 rok. Grono medalistów uzupełniła tego dnia Katarzyna Szafarewicz zdobywając 3 miejsce i brązowy medal.

Tego samego dnia wieczorem od 2 zmian nocnych rozpoczęła się natomiast finałowa rywalizacja w sztafetach klubowych 7 osobowych. Emocje były ogromne ponieważ bardzo blisko siebie na miejscach 6 do 9 klasyfikacji klubowej po 5 biegach plasowały się 4 reprezentacje pomorskich klubów i wiadomo było, że dla jednej z tych drużyn zabraknie miejsca w I lidze. Kwidzyńska sztafeta w składzie; Hanna Perfikowska, Wiktor Müller, Wiktor Rygielski, Przemysław Jędras, Adam Zaremba, Iga Müller i Piotr From stanęła na wysokości zadania zajmując 13 miejsce w gronie 40 sztafet klubowych, czym zapewniła UMKS Kwidzyn 7 miejsce w ostatecznej klasyfikacji, wyprzedzając tylko o 1 punkt PKO Harpagan Gdańsk  i po raz kolejny z rzędu plasując się wśród 8 najlepszych klubów w Polsce.

7 miejsce w klubowo Polsce i 19 medali indywidualnych w obydwu rundach KMP (8 złotych, 8 srebrnych i 3 brązowe) to dla UMKS na pewno powód do ogromnej dumy i chyba najwyższe miejsce wszystkich kwidzyńskich klubów w najwyższych klasach rozgrywek ligowych w 2021 roku. To kolejny duży sukces UMKS tego roku po wywalczonym w czerwcu  klubowym zwycięstwie w Pucharze Najmłodszych 2021, nieoficjalnych Mistrzostwach Polski dzieci do lat 14.

Klubowymi Mistrzami Polski została reprezentacja WKS Śląsk Wrocław przed Orientuś Łódź i UNTS Warszawa, a I ligę PZOS uzupełnili na kolejnych miejscach: Azymut Pabianice, Siódemka Rumia, UMKS Kwidzyn i Harpagan Gdańsk.