Copyright 2024 - Custom text here
ukbinaryoptions.net/Finpari Bonus Codes

UMKS Kwidzyn SZÓSTY w Klubowych Mistrzostw Polski

Od 9 do 11 września Pułtusk gościł najlepszych w Polsce zawodników biegających na orientację z ponad 50 klubów w całej Polsce, a to za sprawą rozgrywania tam finałowej, drugiej rundy Klubowych Mistrzostw Polski.

Do klasyfikacji generalnej Klubowych Mistrzostw Polski zaliczanych jest 6 biegów na różnych dystansach rozgrywanych w dwóch rundach. Podczas wiosennej I rundy w Złotoryi odbył się bieg sprinterski, bieg na dystansie klasycznym i sztafety 3-osobowe. Po świetnym występie i 13 medalach indywidualnych wywalczonych wiosną na Dolnym Śląsku UMKS Kwidzyn zajmował bardzo wysokie 6 miejsce, z szansą na jedną pozycję wyżej, ale też minimalnie tylko wyprzedzając UKS Siódemka Rumia i KOS BnO Szczecin.

II runda KMP tradycyjnie składała się ze sprintu nocnego, biegu średniodystansowego i sztafet klubowych, tzw. sztafet pokoleń, które złożone są z 7 zawodników różnych kategorii wiekowych.

Sprint nocy zorganizowany został na ulicach Starego Miasta w Pułtusku oraz terenach nadrzecznych Narwi, a zawodnicy biegali m. in. po porcie rzecznym, najdłuższym rynku w Europie i renesansowym zamku. W UMKS najlepiej tego wieczoru spisała się 5 naszych młodych zawodników. Bezkonkurencyjna okazała się Paula Wejtko (SP6), która z przewagą 7 sekund wygrała w kategorii K10. Świetnie pobiegła też nasza kadrowiczka Iga Müller (w kat. K18 – II LO), która zajęła 2 miejsce przegrywając jedynie z reprezentującą barwy UKS Orientuś Łódź, aktualną mistrzynią Europy Juniorek Rirtą Maramarosi z Węgier. Doskonale pobiegli również Jakub Jędras (SP4) i Paweł Pękal (SP6), którzy w kat. M12 ze stratą poniżej 30 sekund do zwycięzcy wywalczyli odpowiednio 2 i 3 miejsce. Bardzo dobrze także zaprezentowała się Klaudia Marciniak w kat. K12 (SP4), która ukończyła zawody na 3 miejscu. Niestety, po zakończeniu zawodów okazało się, że celowe działanie niektórych mieszkańców Pułtuska, mimo wcześniejszych uzgodnień organizatora, utrudniło lub wręcz uniemożliwiło pokonanie trasy przez niektórych zawodników z kilku innych kategorii wiekowych. To znacznie wypaczyło wyniki w tych kategoriach, przez co decyzją organizatorów i komisji sędziowskiej, po raz pierwszy uznano, że wyniki tego biegu z żadnej kategorii nie będą zaliczane do Klubowych Mistrzostw Polski.

W sobotę do południa, bez żadnych już problemów, przeprowadzony został bieg średniodystansowy. Na szczęście sprinterskie perturbacje nie miały zbyt dużego wpływu na kwidzyńskich zawodników i liderzy ponownie pokazali się z bardzo dobrej strony. Tym razem doskonale pobiegła Maja Roszak, która wygrała kategorię K45 i z przewagą ponad 2 minut zdobyła złoty medal Klubowych Mistrzostw Polski. Swoje drugie miejsca na podium tego weekendu i tym razem srebrne medale wywalczyli sobie również Iga Müller (K18) i Paweł Pękal (M12). Iga ponownie zajęła 2 miejsce przegrywając tylko z węgierską mistrzynią Europy, a Paweł o minutę i 6 sekund przegrał ze swoim wieloletnim już rywalem z Azymutu Pabianice. Po mniej udanym sprincie swoją klasę pokazała też Katarzyna Szafarewicz w kat. K12 (SP4), która wywalczyła brązowy medal KMP. Wśród pozostałych wyników na uwagę zasługują jeszcze wysoko punktowane 4 miejsca Pauli Wejtko (K12) i Wiktora Müllera (M18 – ZS nr 1), 5 miejsce Hanny Perfikowskiej (K18 - Społ. LO) i 6 miejsce Klaudii Marciniak.

Po tych akcentach indywidualnych przyszedł czas na jedną z najbardziej wyczekiwanych przez zawodników rywalizacji w roku - finałową sztafetę klubową. Sztafeta składa się z 7 zawodników z różnych kategorii wiekowych. Bieg rozpoczynają kolejno kobieca i męska elita na zmianie nocnej, po czym następuje przerwa do rana, a na trzecią zmianę zawodnicy poszczególnych klubów wybiegają z taką stratą jaką ich koleżanki i koledzy mieli do liderów po biegach nocnych. 3, 4 i 5 zmianę mogą biegać juniorzy i młodsi lub zawodnicy  - weterani. 6 i 7 zmianę biega damska i męska elita.

Jest to niezwykle emocjonująca rywalizacja, ponieważ mało który klub ma bardzo silnych i wszechstronnych zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych. Dlatego często po kolejnych zmianach następują duże zmiany w klasyfikacji.

.

Wśród zawodników UMKS Kwidzyn fantastycznie spisała się na 1 zmianie nocnej nasza kadrowiczka Hanna Perfikowska, która rywalizując z zawodniczkami elity przyprowadziła naszą pierwszą sztafetę na doskonałym 5 miejscu. Rewelacyjnie spisali się też nasi najmłodsi zawodnicy Paweł Pękal, Jakub Jędras oraz w drugiej sztafecie klubowej Katarzyna Szafarewicz, którzy mimo, że na co dzień biegają w kategorii M12 i K12, rywalizowali na trasach przeznaczonych dla kolegów i koleżanek o 4 lata starszych. Z dobrej strony na swoich zmianach pokazali się również Paweł Perfikowski, a w drugiej sztafecie Wiktor Rygielski i Maja Roszak. Niestety, przez kilka błędów, które przydarzyły się tym pozostałym liderom UMKS, obie kwidzyńskie sztafety uplasowały się na mecie w drugiej i trzeciej dziesiątce.

Ostatecznie, wśród 49 sztafet klubowych pierwsza sztafeta UMKS w składzie Hanna Perfikowska, Wiktor Müller, Paweł Pękal, Paweł Perfikowski, Jakub Jędras, Iga Müller i Piotr From ukończyła zawody na 17 miejscu, a druga sztafeta na 27 miejscu.

W sumie zawodnicy z Kwidzyna we wszystkich rundach tegorocznych KMP wywalczyli 423,27 punktu, co mimo odwołania jednego z etapów, jest najlepszym wynikiem w historii klubu. Taki wynik pozwolił też na osiągnięcie najwyższego w historii 6 miejsca Klubowych Mistrzostw Polski, ustępując jedynie wielopokoleniowym klubom z Wrocławia, Łodzi, Krakowa, Warszawy i Pabianic.

Można więc powiedzieć, że jest to fantastyczny finał całorocznej, klubowej pracy zawodników i trenerów, a gratuluje należą się przede wszystkim naszej młodzieży, która już wielokrotnie pokazywała, że należy do ścisłej czołówki w Polsce. Jest to też z pewnością powód do dumy dla trenerów, że dobrze wykonali swoją pracę, dzięki czemu mogą oni te sukcesy osiągać. Ogromne podziękowania należą się również naszym 4 głównym partnerom i sponsorom: Miastu Kwidzyn, Powiatowi Kwidzyńskiemu, MM Kwidzyn Sp. z o.o. i WZPOW Kwidzyn Sp. z o.o., dzięki którym mogliśmy z naszymi zawodnikami trenować i uczestniczyć w wielu zawodach, mimo tak rosnących kosztów transportu, noclegów i wyżywienia. Bez nich na pewno nie byłoby tego sukcesu.